FIRST DAY TOURNAMENT CHARTING & TOURNAMENT RESULTS & AWARD PRESENTATIONS (CURRENT SEASON)
    









All of the photos of the 2017 Easter Bunny Tournament that are listed above were provided courtesy of Linda Chalifoux.





Dale Monday, DI President,presented the President's Award to Gene Frank for his dedication & hard work in the organization & operation of the Late Start Leagues.




All of the photos of the Arizona Senior Olympics Shuffleboard Events listed below were provided courtesy of Linda Chalifoux.
















Photos & Information were provided courtesy of
Dale Monday, DI President



Photos & Info provided by Doug Kersey



The banquet for teams that placed in the 2017 Early Start League was held at Organ Stop Pizza on February 25, 2017

Lance Woldt, Captain of the Fiesta Traitors who took 1st place in the Early Start Maverick League, accepts the awards from Sid Barone, President of the Maverick League, for his team. No other team members were present at the banquet.
Sylvia Smith, Captain of the Greenfield Carps who took 1st Place in the Ocotillo League of the 2017 Early Start League introduced her team members, L to R: Marilynne Earl, Diane DeWolfe, Allyn DeWolfe, Dan Smith and Chuck Crouse.

The Greenfield team took 1st Place in the Sahuaro League of the 2017 Early Start League. Team members are, L to R, first row: Shirley Bradow, Duane Bradow, Captain, Dale Greer & Myrna Greer. Back row, L to R: Gordy Grage & Bill Storck.
The Sunland Village Team of Sunland Village took 1st Place in the Sunshine League. Team members L to R in the front row: Elaine Sandry, Mary Lou Geeir & Alice Anderson (Team Captain) Back row, L to R: Ed McxCloskey; Wayne Ralph; Dick Frisbiee; Bob Sandry & Marnie Ralph

Photos were provided courtesy of Charlie Loiselle



Results of Shamrock Shuffle Tournament held at Sun Life RV Resort on February 20-22, 2017

Champion Division, L to R: Dale Markwart, 1st Place; Dick Daly, 2nd Place; Skip Strasser, 3rd Place & Keith Hicks, 4th Place
Consolation Division, L to R: Linda Wagner, 1st Place; Mike Mitzel, 2nd Place; Karen Cochran, 3rd Place & Al Burr, 4th Place

Photos & information furnished courtesy of Daryl Potter



Results of Bud Walrath National Singles Tournament held at Mesa Spirit RV Resort on February 13 - 16, 2017

Men's Championship Division, L to R: Chuck Crouse, 1st Place; Larry Bartelheimer, 2nd Place; Garry Hogan, 3rd Place & Fred Wacker, 4th Place

Men's Consolation Division, L to R: Keith Farmer, 1st Place; Gord Pollock, 2nd Place; Duane Bradow, 3rd Place & Ron Sawallishch, 4th Place

Women's Championship Division, L to R: Melanie Kersey, 1st Place; Deb Wacker, 2nd Place; Dee Zillyett, 3rd Place; Julie Comingore, 4th Place

Women's Consolation Division, L to R: Nona Petrick (not in photo), 1st Place; Myrna Greer, 2nd Place; Alice Anderson, 3rd Place; & Cheryl Jackson, 4th Place

Photos & information furnished courtesy of Audris Skuja



Results of District I Mixed Doubles Tournament held at Sunland Village on February 6-7, 2017

Championship Division, R to L: Betty Vriezelaar & Gord Pollock, 1st Place; Vange & Bill Cain, 2nd Place; Marilyn & Barry Earl, 3rd Place & Lorna Jarvis & Richard Willsey, 4th Place
Consolation Division, R to L: Elsie Okraniec & Larry Bartelheimer, 1st Place; Linda Chapin & Dick Frisbie, 2nd Place; Diane DeWolfe & Brian Rebus, 3rd Place & Betty & Doug Dixon, 4th Place

Photos & information furnished courtesy of Dale Monday, DI President & Tournament Director



Results of Sport Days Mixed Doubles Tournament held at Val Vista Villages on January 23-27, 2017.



A Division, L to R: Lee Schrader & Ron Williams, 1st Place; Karen Fodchuk & Moe Bachmeier, 2nd Place; Susan Robnolte & Jack McClure, 3rd Place & Shirley Bilderback & Chuck Crouse, 4th Place

B Division, L to R: Jan Conway & Lorne Bell, 1st Place; Anne Strain & Brian Rebus, 2nd Place; Ciss Kaup & Jack Behmer, 3rd Place and Linda Wagner & John Williams, 4th Place


C Division, L to R: Julia Comingore & Gerald Gannon, 1st Place; Myrna & Dale Greer, 2nd Place; Joyce & Wally March, 3rd Place and Letha Morfield & Ron Morrison, 4th Place

D Division, L to R: Lila Wessel & Keith Rotariu, 1st Place; Tom & Durleen Morlock, 2nd Place; Cheryl & Bill Jackson, 3rd Place; and Nancy & Bob Rinehart, 4th Place

Photos furnished courtesy of Dan Weber





Results of Venture Out Any Doubles Tournament held at Venture Out RV Resort on January 9-12, 2017



Championship Division: Doreen Torcov & Ken Pollard, 1st Place; Galen Frisbie & John Williams, 2nd Place; Roger Johnson & Ron Sawallisch, 3rd Place; and Bob Rinehart & Marlus Wohlers, 4th Place

Consolation Division: Alice Anderson & Tom Wiehle; Marilynne & Barry Earl; Tom & Durleen Morlock; and Arnie Putnam & Larry Keller

AWAITING RECEIPT OF PHOTOS





Results of 2016 Split Singles Playoff held on December 19-21, 2016 at Sunland Village


Men's Championship Division, L to R, Duane Bradow, 1st Place; Bill Cain, 2nd Place; Jay Filler, 3rd Place; & Doug Dixon, 4th Place
Women's Championship Division, L to R, Sylvia Smith, 1st Place; Ruth Maas, 2nd Place; Ruth Hugen, 3rd Place; & Melanie Kersey, 4th Place

Men's Consolation Division, L to R: Bill Merlin, 1st Place; Harry Schafnit, 2nd Place; Garry Hogen, 3rd Place; & Gordy Grage, 4th Place
Women's Consolation Division, L to R: Linda Chapin, 1st Place; Millie Holtz, 2nd Place; Linda Wagner (not pictured), 3rd Place; & Bernita Brown, 4th Place

Photos & information furnished courtesy of Ralph Marnie & Alice Anderson





Results of Wilf Clark Mixed Doubles Tournament held at Mesa Spirit RV Resort on December 5-8, 2016


Championship Division, L to R: Vangie & Bill Cain, 1st Place; Lorri Eskelson & Al Plante, 2nd Place; Verna McCarthy & Ralph Conant, 3rd Place & Alice Anderson & Tom Wiehle, 4th Place

Consolation Division, L to R, Lila Wessel & Keith Rotaiu, 1st Place; Marilynne Earl & Barry Earl, 2nd Place; Sally Schatz & Dale Schatz, 3rd Place & Betty Weischorster & Stuart Solem, 4th Place

Photos courtesy of Eugene Frank.




Results of Good Life Singles Tournament held at Good Life RV Resort on November 15-17, 2016


Tournament Championship Division, L to R: Mike LeBlanc, 1st Place; Douglas Appleyard, 2nd Place; Sheryl Devries, 3rd Place & Joyce Grothman, 4th Place.
Tournament Consolation Division, L to R: Bill Jackson, 1st Place; Gene Frank, 2nd Place; John Banville, 3rd Place; & Ron Wittala, 4th Place.