DISTRICT 2 PAGE LINKS


ASA Home Page

District 2 Calendar 2018-19

League Standings 2017-18

League Guidelines


RULES of the GAME - Pg 1
RULES of the GAME - Pg 2


*************************************




WAX MAN - Joe Wershey
Phone :503-789-9948
email: (preferred)mjwershey@hotmail.com

- have check payable to ASA District 2
$26.50. for a 5 lb bag.

Shuffler Joe's Accessories
has Cue's of all types,
parts, accessories, and
repair services

Contact Shuffler Joe @
the
contacts listed above
^^^^^^^^^^^^^^
***************************************************

SUNSHINE LADY - Teresa Holm

Phone : 616-902-1454
e-mail - holmteresa7@gmail.com

Let Teresa know of any member that is ill
or a death in the family so a card can be
sent. Be sure to give her the address
the card is to be sent to.

2016-17
DISTRICT II BOARD


PRESIDENT :

Melva Murphy
(503)-803-2674
7455 E. Navigator Lane
Tucson, Az 85756

mmelvajean@aol.com



1st VICE-PRESIDENT:


PETER PALKO
(520)574-5430
8701 S. Kolb Rd. 5-283
Tucson, AZ 85756
pcpalko@gmail.com


2nd VICE-PRESIDENT:


John Murray
(520)664-6275
7570 E. Speedway Blvd. #
Tucson, AZ 85710


ADMINISTRATIVE ASSISTANT


JO DELONG
(937)232-8279
8701 S. Kolb Rd. 11-196
Tucson, AZ 85706



TREASURER:

GLENDA GARMAN
(520) 574-1427
8590 S. Masthead Drive
Tucson, AZ 85756
glendagarman@aol.com



EXECUTIVE DIRECTOR :

DICK DAVIS
(520)661-1854
4555 S. Mission Rd.#41
Tucson, AZ 85746
dickdavis39@gmail.com

ASA Rules Committee:
John Murray
(520)664-6275
7570 E. Speedway Blvd. #
Tucson, AZ 85710

johnmmurray32@gmail.com

Hall Of Fame Dist.2 Rep
CHARLES GARRETT
520-664-0380
8565 Dubloon Way
Tucson, AZ 85756
cngarrett@cs.com


REGISTRAR :
Nancy Davidson
907-378-9112
8701 S Kolb Road #6-214
Tucson, AZ 85756
nancy2shuffles@gmail.com

SUNSHINE LADY :
Teresa Holm
: (616)-902-1454

616-902-1454





District II LEAGUE PARKS

COMANCHE WELLS
775 W. Roger Rd.

COPPER CREST
7700 W. Bopp Rd.

DESERT PUEBLO
1302 W. Ajo Way

FAR HORIZONS COOP
5000 E. Grant Rd.

FAR HORIZONS EAST
7570 E. Speedway

MOUNTAIN SIDE VILLAGE
3341 Gentry Lane

RINCON COUNTRY EAST
8989 E. Escalante Rd.

RINCON COUNTRY WEST
4555 S. Mission Rd.

TRAILS WEST
8401 S. Kolb Rd.

TUCSON ESTATES
5900 W. Western Way Circle

TUCSON MEADOWS
2121 S. Pantano Rd.

VOYAGER
8701 S. Kolb Rd.

WAGONS WEST
801 W. Limberlost Dr.




Steve Zorns is the District 2 Website Manager



DISTRICT II - TUCSON



REMEMBRANCE


Looking for a League Park Address?? - Check @ the left.
<<<<<<<<<<
Jack Rathwell (TE) passed away on 6/23/2018





LINK to 2018-19 District 2 CALENDAR



League Standings & Calendar Check @ the left
<<<<<<<<<<

ASA District ll Summer Program 2018
Open to all registered ASA Members

Fall Tournament-- Sept 17 - Oct 29th

Deadline for team entries will be 10 Sept.
Flyer will be out 20 Aug. It will be Any Doubles
with a Round Robin format.




Summer Quarters on The Corners will be played @ Trails West on Mondays @ 7:00pm beginning June 11th thru August 27th.
Bob & Susan Roach will be hosting.

There will be no Quarters played Monday, July 9th, hosts will be out of town.


Jack Rathwell passed away on June 23rd, 2018 at the age of 85. Jack was a long time Shuffler from Tucson Estates.
for info go to:
https://theshuffler.net/2018/06/26/we-have-lost-a-great-shuffler-a-great-human-being-jack-rathwell/

& another site: https://theshuffler.net/2018/06/29/life-is-not-measured-by-the-number-of-breaths-we-take-but-by-the-moments-that-take-our-breath-away/




2018 Spring Tournament Results
Spring Tournament Champions
Coyote League Winners
Javalina League Winners

Photo by John Murray

Photo by John Murray
Dan & Judy Flynn (TM)
Mary Knecht & Roy Pfeiffer (Voy)




2018 Tournament of Champions
Champion
Charles Garrett of Voyager
This was Charlie's third time winning the Tournament of Champions
Congratulations







LEO DODD OF Voyager PLACED FIRST IN THE ASA STATE SPLIT SINGLES THIS SEASON, WAS A MEMBER OF THE VOYAGER LOS BANDITOS TEAM THAT WON THE ASA STATE TEAM PLAYOFFS, & HE ALSO PLACED FIRST IN THE ASA STATE MIXED DOUBLES IN THE CONSOLATION DIVISION, along with HIS PARTNER JO DELONG IN 2018. QUITE A FEAT, LEO! OUR CONGRATULATIONS TO YOU!


State of Arizona Mixed Doubles Championships
Championship
3rd Place
Consolation
1st Place
Janet Dunn & John Murray (FHE) (center)
Jo DeLong & Leo Dodd (VOY) (Left)


Voyager's Los Bandidos won the State of Arizona League Team Championship in Sun City.
Team members are: Peter Palko, Capt; Leo Dodd; Ken Bone; Cheryl Palko; Jack Gaines; Jo DeLong; Dean Livingston, & Don Peterson








Dean Livingston
Inducted into the Arizona
Shuffleboard Hall of Fame 2018



Congratulations Dean
"A" Division Playoffs Feb 26th & 27th
9:00 & 11:00 @ Trails West
Voy Los Bandidos vs Voy HammerZ

"B" Division Playoff Feb 26th
9:00, 10:30, & 1:00 @ Voyager
TE Panthers, CW Comancheros, &
FHE Pirates

"A" Division Playoff was won by the Voy Los Bandidos

"B" Division Playoff was won by the FHE Pirates





2017/18 District II League Champions
State of Arizona League Team Champions
"A" Division Champion
Navajo League
Los Bandidos from Voyager
"B" Division Champions
Zuni League
Pirates from Far Horizons East
front l>r) Leo Dodd; Dean Livingston; Jack Gaines; Ken Bone
Back l>r) Jo DeLong; Peter Palko, Capt; Cheryl Palko
front L>r) Marty Sokolis; Merry Carol Daniels; Mae Venneman
back L>r) Jim Daniels; Larward Morgan;John Sweeney
Not pictured - Nena James, Capt; Fred James
Papago League
HammerZ from Voyager
Pueblo League
Comancheros from Comanche Wells
front L>r) Joe Wershey; Dick white; Hanne Eichler; Hans Eichler
back L>r) Larry Winn; Steve Zorns, Capt; Roy (Bud) Pfieffer
front L>r): Ramona Willits, Virginia Harwood, Walt Ansell, Dee Toering
Back L>r) Darrell Miller, Rich Vokoun, Mike Fernbaugh. Fritz Hennings
Yaqui League
Panthers from Tucson Estates
Back: Bill Krystie, Capt
Middle L>r) Elaine Anderson, Odie Tilt, Norma Nelligan
Front L>r) Lesley Krystie, Florence Grunwald.
Not pictured - Dennis Archer, Ken Swart, Jackie Metcalf




End of Season Banquet
March 15, @ 11:30am @ Lin's Grand Buffet-1068 E Tucson Marketplace (just off the I-10 close to Walmart on Park Exit).
There will be in an area for us so everyone will be able to hear.

See your Park Rep for more info



Pro-Am Tournament
Feb. 19 & 20 2018
@ Voyager
Championship
Consolation
seated 1st Place, Kate Lof & Janet Dunn(FHE);
l>r)2nd, Alice Patino & Bill Haggas FHE; 3rd Teresa Holm (Voy) & Larward Morgan (FHE); 4th Joyce Jones & (seated) Leonard Murphy (Voy)
seated l>r) 1st Place, Mike Courtney & Darwin Smoots (RCW); l>r) 2nd, Hank Holm & Melva Murphy (Voy); 3rd, Charlie Pulley & Bob Roach (TW); 4th, Karen Edal (Voy) & Chester Uran (RCE)



Valentine Cash Tournament
Feb 12, 13, & 14, 2018
@ Rincon West
Sponsored by: Rincon West Shuffleboard Club,
District II Shuffleboard, & wax provided by Mike Walker @ Dura Dress
Thank You
Championship
Consolation
l > r) 1st Place, Jo DeLong (VOY); 2nd, Tom Wells (RCW); 3rd, Dick Davis (RCW); 4th, Hans Eichler (VOY)
l > r) 1st Place, Barry Tompkins (RCW); 2nd, Merrie Daniels (FHE); 3rd, Paul Fites (TW); 4th, Fred James (FHE)




Dist. II Any Doubles
@ Tucson Estates
Feb. 5th & 6th
Sponsored by Randall Realty and Insurance
Championship
Consolation
l > r) 1st Place, George Gross-- Will Capeling (TE); 2nd,Peter Palko (Voy)-- Dean Livingston (Ind)); 3rd,Paul Fites--Charlie Pulley (TW); 4th,Susan Roach--Bob Roach (TW)
i > r) 1st Place,Jack Durrett--Bruce Larson (RCW); 2nd, Don Maul--Barry Tompkins (RCW); 3rd, Janet Dunn--John Murray (FHE); 4th Larward Morgan--Marty Sokolis (FHE)






AM Classic 2018

A fun time @ the AM Classic

A big THANKS to everyone that kept Score, Refereed, & Open/Closed the Courts.
Championship
Consolation
l >r) 2nd Place Mike Altpeter, FHE; Champion Charlie Pulley, TW; 3rd, Joan Kurth, Voy; 4th Chester Uran, RCE
l > r) 2nd Place Alice Patino, FHE; 1st George Brewton RCW; 3rd, Larry Kurth, Voy; 4th Earl Scripter


Tucson Sr. Olympics 2018
Men's Singles
@ Rincon West-- 22Jan
GOLD
SILVER
BRONZE
Paul Fites (TW),Darwin Smoots (RCW),Peter Palko (Voy)
Fred James (FHE),Ron LaRue(RCW), Fred Goebel (RCW),
Kent Elm (RCW), Ron Eising (RCW),Jerry Stone (RCW)
Women's Singles
@ Rincon West--23 Jan
GOLD
SILVER
BRONZE
Marty Sokolis (FHE), Melva Murphy (Voy)
Jo DeLong (Voy), Nancy Davidson (Voy)
Karen Miller , Cheryl Wells (RCW)
Any Doubles
@ Voyager
GOLD
SILVER
BRONZE
l > r) Larae & Mike McNierney (WW); Barry Tompkins & Don Maul (RCW); Glenda & Jim Garman (Voy)
l > r) Kent Elm & Darwin Smoots (RCW); Fred Goebel & Jack Durrett (RCW); Nena & Fred James (FHE)
l > r) Bill & Louise Kirkland (TW); Dick White & Joe Wershey (Voy); Marty Sokolis & Mae Venneman



2018 Mixed Doubles State Qualifier










f-row) John Murray & Janet Dunn FHE
b-row) Leo Dodd & Jo Delong VOY
Both Doubles teams will represent District II @ the State Mixed Doubles Playoffs in Mesa on March 8 & 9.



2018 State of Arizona Split Singles Championship Results
In the Men's Championship Division Leo Dodd (Voy)won 1st Place, This was Leo's 2nd time winning the Men's State Singles. His first win came in 2006. He is a member of both the Arizona and National Shuffleboard Hall of Fame.
In consolation Division Dean Livingston (Ind) placed in 3rd.

In the Women's Championship Division Marty Sokolis (FHE) came in 4th.
Teresa Holm (Voy) placed 5th in the Consolation Division.
Conratulations to all four Dist. II Shufflers.
Leo Dodd State Champ (VOY)
Marty Sokolis 4th Place FHE
Dean Livingston 3rd Place (IND)
Teresa Holm 5th Place (VOY)



Dist II Women's Singles Tournament
@ Trails West
8 & 9 Jan 2018
Championship
Consolation
1st Place Susan Roach (TW); 2nd Mackie Neumann (TE); 3rd Jo DeLong (VOY); 4th Melva Murphy (VOY)
1st Place Shirley Stwalley (CC); 2nd Jan Ochsendorf (VOY); 3rd Cheryl Palko (VOY); 4th Marty Sokolis (FHE).
Thanks to Trail West for hostingthe 2018 Women's District II Singles Tournament





Dist II Men's Singles Tournament
@ Rincon East
8 & 9 Jan 2018
Championship
Consolation
1st Place Dean Livingston (IND); 2nd Dick White (VOY); 3rd Wayne Sager (RCW); 4th Bill Haggas (FHE)
1st Place Darwin Smoots (RCW); 2nd Joe Wershey (VOY); 3rd Fred Goebel (RCW); Hans Eichler (VOY).
Thanks to RCE for hosting the 2018 Men's District II Singles Tournament




State Qualifier for Split Singles
Women's
Men's
Marty Sokolis (FHE) Teresa Holm (VOY)
Championship / Consolation
Leo Dodd (Voy) Dean Livingston (IND)
Championship / Consolation
All four Shufflers will represent District II @ the State Split Singles Championship in Yuma (Dist III) on Jan 15 & 16. GOOD LUCK !!





CATHERINE MUMM YULETIDE MIXED DOUBLES TOURNAMENT
December 4th & 5th, 2017 @ RCW
CHAMPIONSHIP
CONSOLATION
l > r) 1st Place John Murray & Janet Dunn, FHE; 2nd Peter Palko & Cheryl Palko, VOY; 3rd Fred & Mackie Neumann, TE; 4th Lesley & Bill Krystie, TE.
l > r) 1st Place Steve Zorns & Jo DeLong, VOY; 2nd Yvonne & Ron McPherson, RCW; 3rd Merrie & Jim Daniels, FHE; Alice Patino & Bill Haggas, FHE.




2017 TURKEY CLASSIC
CHAMPIONSHIP
CONSOLATION
L to R) 1st Place Ken Bone (VOY); 2nd Cheryl Wells (RCW); 3rd Paul Fites (TW); 4th Mike Walker (Calif)
L to R) 1st Place Larry Winn (VOY); 2nd Susan Roach (TW);3rd Vic Scheuring (RCE);4th Larward Morgan (FHE)

Thank You to Voyager RV Resort, Dura Dress, & Poly Glide for Sponsoring the Turkey Classic Tournament.
Also Thanks to all the people that helped with Boards,Opening the Courts, Closing the Courts, Score Keeping, and Refereeing.







Fall Tournament Final Standings
2017

Thanks to all for your participation.

Congratulations to the league champions.

JAVALINA LEAGUE Champions Charlie Garrett & Ken Bone (Voy)

COYOTE LEAGUE Champions Jon Chapman & Paul Fites (TW)

Champions for Fall 2017
Charlie Garrett & Ken Bone both from Voyager





Honest Joe's Shuffle Equip and Repair Shop

Will be open again for another season with Dist. II Shuffleboard.
Joe has Cues, parts and whatever is needed for repairs. He's also been known to give some advice (free of course).

Joe is also the Dist II Wax Man.
Park Reps if you need any wax get a
hold of Joe. @ Phone :503-789-9948
email: (preferred) mjwershey@hotmail.com